Židovské muzeum v Praze

20.10.2022
Židovské muzeum v Praze

Ve čtvrtek 20. října se studenti z Kvinty B zúčastnili tradiční exkurze do Židovského muzea v Praze. Jak exkurze probíhala a jak se žákům líbila si můžete přečíst ve vybraných příspěvcích. 

Ve čtvrtek 20. 10. jsme se vydali s paní prof. Oupickou a panem prof. Barančíkem na exkurzi do Židovského muzea v Praze.

Téměř všichni jsme se sešli ve vlaku směr Masarykovo nádraží, kam jsme překvapivě bez zpoždění dorazili. Odtamtud jsme pěšky vyrazili do muzea, kde na nás již čekala paní průvodkyně.

Prvním z našich úkolů bylo připravit ve skupinkách prezentaci, díky níž jsme se dozvěděli spoustu informací o judaismu. Na programu byla židovská svatba, typické svátky a zvyky a mnohé další.

Po našich výstupech nás čekala krátká pauza a exkurze pokračovala tentokrát venku. Měli jsme možnost podívat se do Staronové synagogy a následně na Starý židovský hřbitov. Na konci jsme dostali prostor na případné dotazy. Exkurze byla velmi zajímavá, program byl skvěle vymyšlený. Moc jsme si to užili.

Lenka Dvořáková, 5QB

 

Ve čtvrtek 20. října navštívila naše třída 5QB Staronovou synagogu v Praze. Tedy – předcházel tomu velmi zajímavý workshop v prostorách Židovského muzea, který se týkal židovských tradic, zvyků a svátků. Dozvěděli jsme se spoustu pozoruhodných faktů, například jak probíhá židovská svatba. Následoval krátký přesun do samotné synagogy, kde pokračoval výklad. Zde jsme měli možnost poznat náboženskou hierarchii a průběh bohoslužeb. Na rozdíl od křesťanských kostelů, na které je většina z nás zvyklá, jsou judaistické svatostánky mnohem skromnější. Žádná zlatá výzdoba, žádné obrazy biblických dějů, pouze dřevěné lavice a několik hebrejských nápisů na stěnách. Poté jsme se přesunuli na známý Starý židovský hřbitov. Zvláštní je tím, že je vrstvený – hroby jsou zde v mnoha „patrech“. Celá exkurze byla rozhodně zajímavým zážitkem a jsem rád, že jsem se jí mohl zúčastnit.

Jan Buřič, 5QB

 

20. října 2022 se naše třída společně s paní profesorkou Oupickou a panem profesorem Barančíkem vydala na exkurzi do Židovského muzea v Praze.

Vlakem jsme z Nymburka vyrazili již ve čtvrt na osm, takže kolem půl deváté jsme byli už v Praze. Od Masarykova nádraží jsme se vydali směrem na Josefov, kde na nás již čekal workshop. Na začátku jsme si ujasnili pojmy spojené s judaismem a poté jsme se rozdělili do několika skupin. Každá skupinka dostala složku s určitým materiálem a naším úkolem bylo dané materiály prostudovat a následně vše vysvětlit a předvést spolužákům. Naše skupina měla za úkol připravit židovskou svatbu, což bylo opravdu zábavné. Myslím, že už nikdy nezapomenu na to, jak taková svatba probíhá.

Po nabytí nových znalostí jsme se vydali do Staronové synagogy. Tam jsme se například dozvěděli, že muži nesmí do synagogy vstoupit bez pokrývky hlavy a že ženy mohou nahlížet na mši pouze za okýnkem.

Nakonec jsme se vypravili na Starý židovský hřbitov. V průběhu prohlídky nás paní průvodkyně upozornila na kamínky splněných přání, které se pokládají na hroby. Poté, co jsme každý položil svůj kamínek, jsme se již vydali zpátky ke Staronové synagoze, kde naše exkurze skončila.

Jana Němcová, 5QB

 

Zobrazeno: 3729x

Aktuální informace

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Josef Augusta

17. březen 1903

Narodil se Josef Augusta (†4. 2. 1968), český paleontolog. Spolu se Z. Burianem vytvořil paleontologické rekonstrukce velice populární v ČSR i zahraničí.

Nejčtenější

14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
14.04.2025

V pátek 11. dubna jsme se zúčastnili okresní kola taneční soutěže Středočeský taneční pohár, které se konalo v DDM Symfonie Poděbrady. Na soutěž jsme dorazili plní očekávání s choreografií The Greatest Showman, kterou jsme nacvičovali v hodinách EVH. Na soutěži se představilo více než deset týmů z různých zájmových skupin, škol a DDM. Paleta stylů byla poměrně úzká – převládal street dance, ale občasně bylo možné pozorovat choreografie jiného zaměření, mezi které jsme sami patřili. I přesto jsme se v této „konkurenci“ neztratili a byli jsme oceněni zaslouženým třetím místem a ještě důležitěji slovem chvály porotkyně oceňující naši činnost vymykající se standardům běžných školních aktivit.

celý článek
30.04.2025

Konec školního roku je pro maturanty vždy obdobím plným emocí, radosti i očekávání. A právě takový byl i poslední den na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce, kde maturanti 2025 za sebou mají nejen poslední školní den, ale také nezapomenutelné poslední zvonění.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.