Londýn 2012

Londýn 2012

Dne 22. února 2012 v 16:15 vyrazil od Gymnázia Nymburk autobus plný natěšených studentů, tří (snad) neméně natěšených pedagogů a dvou znuděných řidičů, aby absolvovali únavnou, téměř osmnáctihodinovou cestu, na jejímž konci je čekalo to, kvůli čemu do autobusu vlastně nasedali, město Londýn.

Po krátké zastávce v Canterbury, jejímž hlavním účelem byla prohlídka slavné katedrály, v níž našel smrt (nebo si spíše ona našla jeho) neméně slavný arcibiskup Thomas Becket, dorazila výprava do Londýna krátce po obědě. Poté, co se všichni ubytovali v hotelu a přizpůsobili se novému prostředí, následovala procházka po okolí. Samotný Lords Hotel stojí na Leinster Square, odkud je to nedaleko na dlouho třídu Queensway, která vede až k slavnému Hyde Parku volně přecházejícímu v Kensington Gardens.  Zde jsme si prohlédli nejen dvě pěkná jezírka, Serpentine a Pond, ale také krásně střižený anglický trávník či skvěle udržované asfaltové cesty. Za zmínku samozřejmě stojí i Kensigton Palace a Diana Memorial Fountain, která bohužel zrovna nebyla v provozu. Unaveni dlouhou cestou autobusem, všichni se brzy vrátili zpět do hotelu a ulehli ke spánku.

Druhý den byl už mnohem nabitější. Začali jsme jej u Backingham Palace, kde právě probíhalo jakési oceňování za úspěchy na vědeckém poli, pročež do paláce proudilo množství lidí i aut, a my jsme tak měli možnost vidět průběh místní bezpečnostní procedury. Pak jsme zhlédli střídání jezdeckých stráží a vydali se směrem ke slavným Westmister Palace a Westminster Abbey. Jak jsme dále procházeli centrem Londýna, měli jsme možnost nahlédnout do ostře střežené Downing Street i prohlédnout si památník ženám druhé světové války. O něco více času jsme strávili v okolí slavného Trafalgar Square. Někdo vyrazil ochutnat místní kuchyni, umělecky založení zavítali od National Gallery, kdo má rád starou architekturu, mohl se vrátit do Westmisnterského opatství. Když se všichni opět sešli pod sochou admirála Nelsona, pokračovalo se na slavné Piccadilly Circus a po krátké zastávce v M&M World došlo i na obchodní dům Harrods, který mohla výprava vidět hezky osvětlený, neboť se už začínalo stmívat. Poslední na programu byla večerní procházka kolem krásně nasvíceného Toweru a Tower Bridge, které v noci opravdu stojí za to.

Další den nás čekala prohlídka proslulé Saint Paul’s Cathedral, odkud jsme přes Millenium Bridge pokračovali až k Shakespearovu divadlu The Globe a dále k vysokému Monumentu, jehož 311 schodů jsme všichni poctivě vystoupali, za což nám byl odměnou nádherný výhled na město a (téměř) všechny jeho památky. Odtud jsme pokračovali k již zmíněnému Toweru, abychom ho měli možnost vidět i ve dne. Po prohlídce Tower Bridge následoval rozchod, jenž většina osazenstva využila k návštěvě nedaleké asijské restaurace. Den postupoval do pozdního odpoledne a výprava se přesunula na Oxford Street, kde se hlavním objektem zájmu stal obrovský obchodní dům Primark, který nabízel obrovské množství oblečení a doplňků za nevídané ceny. Nakupováním jsme udělali tečku za tímto dnem a opět jsme se vrátili do hotelu.

Poslední den v Londýně byl k dispozici volitelný program. Někdo vyrazil na stadion v Chelasea, někdo zavítal do londýnských muzeí, jiní chtěli vidět Londýn z výšky, a tak se vypravili na London Eye. Pár studentů nezapomnělo ani na slavnou Madame Tussaud´s. Kolem třetí hodiny odpolední se ale všichni museli tak jako tak s Londýnem rozloučit, neboť náš zájezd se pomalu chýlil ke konci. Cestou už jsme se jen kolem půlnoci zastavili v Bruselu, abychom viděli turisty vyhledávaného čurajícího chlapečka, a druhý den odpoledne jsme dorazili tam, odkud jsme původně vyjeli, ke gymnáziu.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Aktuální informace

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1954.

Absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze se zvláštní specializací na mezinárodní právo.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

07.04.2025

Přinášíme Vám pohled na právě prožitý týden ve Velké Británii očima studentek 4KA.

Ve dnech 29.3. - 4.4. jsme se třída 4KB a osm studentů z 4KA vydali na jazykový a poznávací kurz na jih Anglie. Vyrazili jsme v sobotu v odpoledních hodinách zářivým oranžovým autobusem. Další den brzy ráno už jsme úspěšně prošli pasovou kontrolou a náš autobus najel do vlaku, kterým jsme podjeli kanál La Manche.

celý článek
14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
14.04.2025

V pátek 11. dubna jsme se zúčastnili okresní kola taneční soutěže Středočeský taneční pohár, které se konalo v DDM Symfonie Poděbrady. Na soutěž jsme dorazili plní očekávání s choreografií The Greatest Showman, kterou jsme nacvičovali v hodinách EVH. Na soutěži se představilo více než deset týmů z různých zájmových skupin, škol a DDM. Paleta stylů byla poměrně úzká – převládal street dance, ale občasně bylo možné pozorovat choreografie jiného zaměření, mezi které jsme sami patřili. I přesto jsme se v této „konkurenci“ neztratili a byli jsme oceněni zaslouženým třetím místem a ještě důležitěji slovem chvály porotkyně oceňující naši činnost vymykající se standardům běžných školních aktivit.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.