Výtvarka ze 6XA+B ve funkcionalistické kostce

Výtvarka ze 6XA+B ve funkcionalistické kostce

Krutou souhrou náhod a osudu jsem prohrála kámen, nůžky, papír, a proto mi byla svěřena tato skvělá a čestná povinnost, sepsat článek a seznámit vás s příhodami spojenými s exkurzí do Veletržního paláce. Zde jsme se seznámili s nejvýznamějšími výtvarnými směry 20. století. 

              

Ráno 22. 10. 2015 jsme odjeli zpožděným, České dráhy nezklamaly, rychlíkem do Prahy. Poté, co jsme dorazili na hlavní nádraží, jsme se odpojili od hudebkářů, zformovali naši skromnou skupinu do jakž takž ještě skromnějšího chumlu, připlatili si za metro, jeli v již zmíněném chumlu metrem a nakonec stanuli před obří funkcionalistickou kostkou, zvanou Veletržní palác.  Křehce vypadající dozorce otevřel dveře přesně v 10:00; na rady pí profesorek Poprové a Sedlaté, jsme se vřítili co nejrychleji dovnitř, předběhli skupiny turistů a sami si ukořistili šatnové skříňky.

Byly nám rozdány pracovní listy, natištěné ve velice malém písmu, modré a červené podsedáky a pak už jsme se vydali do nitra galerie za průvodcem. Viděli jsme úžasné obrazy z abstraktního směru, kde vládla jednoduchost a geometrie, poté jsme prošli kolem obrazů ze směru expresionistického, kde byly na plátna přeneseny vnitřní rozpory a pocity autorů. Dále tu byla všeobecně známá kubistická díla, s podpisy jako Picasso či Emil Filla. Měli jsme možnost zhlédnout sochy pracujících lidí ze sociálního umění, z architektury modely funkcionalistických krabic a poslední ukázkou se stal surrealismus, jenž se pohyboval jak za hranicemi autorova chápání, tak i za hranicemi našich ordinérních myslí.

Divokým během po eskalátorech a nastoupením do vlaku jsme zakončili náš výlet, který se velice vydařil - doufám, že se budeme moci na podobné akce nadále těšit.

 

Aktuální informace

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Ing. Josef Žampach (*19. 4. 1925), inženýrský geodet a držitel patentu, absolvoval na nymburském Reálném gymnáziu v roce 1944.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.

Nejčtenější

14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
14.04.2025

V pátek 11. dubna jsme se zúčastnili okresní kola taneční soutěže Středočeský taneční pohár, které se konalo v DDM Symfonie Poděbrady. Na soutěž jsme dorazili plní očekávání s choreografií The Greatest Showman, kterou jsme nacvičovali v hodinách EVH. Na soutěži se představilo více než deset týmů z různých zájmových skupin, škol a DDM. Paleta stylů byla poměrně úzká – převládal street dance, ale občasně bylo možné pozorovat choreografie jiného zaměření, mezi které jsme sami patřili. I přesto jsme se v této „konkurenci“ neztratili a byli jsme oceněni zaslouženým třetím místem a ještě důležitěji slovem chvály porotkyně oceňující naši činnost vymykající se standardům běžných školních aktivit.

celý článek
30.04.2025

Konec školního roku je pro maturanty vždy obdobím plným emocí, radosti i očekávání. A právě takový byl i poslední den na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce, kde maturanti 2025 za sebou mají nejen poslední školní den, ale také nezapomenutelné poslední zvonění.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.