Secese v Obecním domě v Praze

Secese v Obecním domě v Praze

V rámci výtvarné exkurze jsme navštívili dne 6. 5. 2014 výstavu v prostorech Obecního domu. K vidění zde bylo velmi mnoho zajímavých exponátů, od skleněných setů a mís, přes nábytek až k dobovému oblečení a šperkům. Většina věcí byla v roce 1900 vystavována na Světové výstavě v Paříži.

V úvodní části výstavy jsme měli možnost vidět asi návštěvnicky nejoblíbenější exponát a to Mušli z Klášterského mlýna, také zde byla vystavena mísa Harpie, která je unikátem, jelikož ji jako jednu z mála vytvořila žena. V druhé části výstavy byly vystaveny především nábytkářské výtvory. Jedním z nejzajímavějších byl asi interiér podnikatele Rudolfa Larische z Krnova od Leopolda Bauera. Po prohlídce této části jsme se přemístili do druhé místnosti, kde se nacházela expozice šatů a doplňků. Byly zde vystaveny jak večerní a velice slavnostní šaty, tak i šaty na běžné nošení. Jako příklad mohu uvést večerní toaletu s tunikou, která byla nádherně vyšívaná. K šatům zajisté patří i doplňky, tak se nesmím zapomenout zmínit o vějířích z orlích per nebo z per marabu. Bylo zde k vidění i divadelní kukátko a spousta párů bot – úplná pohádka pro třídu plnou holek. Ovšem nebyly zde jen tyto doplňky, asi hlavním centrem zájmu se staly šperky vykládané  českými granáty. Byly zde malé přívěšky, větší nákrčníky a náušnice, ale i velké páskové spony, které z toho všeho byly nejen největší, ale i nejluxusnější. Nesmím však zapomenout na nástěnná a obrazová díla. Nejčastějším autorem byl Alfons Mucha, mezi jeho vystavovaná díla v Obecním domě patří například plakát pro Sarah Bernhardtovou nebo velkoformátový obraz pro pavilon Bosny a Hercegoviny, který byl vystaven na Světové výstavě v roce 1900. Největší atrakcí však byl interaktivní program na tvorbu secesního interiéru. Pěkná výstava, která představuje secesi v plné šíři a kráse!

Dominika Tanglová, 1A

Zdroj:

Aktuální informace

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc.

Doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc., vysokoškolská pedagožka, viroložka, zakladatelka a vedoucí Laboratoře virologie PřF UK, absolvovala na naší škole v roce 1961.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Rusifikace Finska

17. prosince 1903

Bývalý ruský ministr financí Sergej J. Vitte uveřejnil v kodaňských novinách článek proti rusifikaci Finska.

Nejčtenější

14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
14.04.2025

V pátek 11. dubna jsme se zúčastnili okresní kola taneční soutěže Středočeský taneční pohár, které se konalo v DDM Symfonie Poděbrady. Na soutěž jsme dorazili plní očekávání s choreografií The Greatest Showman, kterou jsme nacvičovali v hodinách EVH. Na soutěži se představilo více než deset týmů z různých zájmových skupin, škol a DDM. Paleta stylů byla poměrně úzká – převládal street dance, ale občasně bylo možné pozorovat choreografie jiného zaměření, mezi které jsme sami patřili. I přesto jsme se v této „konkurenci“ neztratili a byli jsme oceněni zaslouženým třetím místem a ještě důležitěji slovem chvály porotkyně oceňující naši činnost vymykající se standardům běžných školních aktivit.

celý článek
30.04.2025

Konec školního roku je pro maturanty vždy obdobím plným emocí, radosti i očekávání. A právě takový byl i poslední den na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce, kde maturanti 2025 za sebou mají nejen poslední školní den, ale také nezapomenutelné poslední zvonění.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.