MASTER
Srdíčkový den o. s. Život dětem proběhl poprvé v tomto školním roce v září.
Pomáháme již tradičně nemocným dětem a přispíváme na jejich léčbu a různé nezbytné pomůcky a přístroje, aby byl jejich život kvalitnější.
Zapojíme se do této charitativní akce i v zimě a na jaře, protože je smysluplná, potřebná a každý rok pomáhá i rozvoji vzdělávání na SŠ a ZŠ.
Na web.str. www.zivot detem.cz se dočtete například o finanční pomoci malé Marušce, žačce 1.třídy, jejíž rodiče využili příspěvku k nákupu mechanického vozíku pro ni…
Děkuji všem dobrovolnicím ze septimyB a 1.A a všem, kteří přispěli a přispívají!
Jiřina Koláčná
Exkurze do Berlína

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín.
Pozvánka na tradiční večerní orientační běh 28. 11. 2024

Konec listopadu se blíží, dny se krátí a nastává správný čas pro Večerní orientační běh, tentokrát je to už 18. ročník. Sraz účastníků je tradičně v restauraci na Žofíně mezi 16-16:30 a start závodu opět v 17 hodin. Předpokládané vyhlášení v 19 hodin. Tešíme se na studenty kvart a vyšších ročníků, učitele i absolventy. Závodí dvojice, potřebujete vhodné oblečení a boty do terénu Ostrova, čelovku a eurodesky na mapu. Přihlášky jsou v kabinetu biologie nebo na meil svecena@gym-nymburk.cz. Kondice nemusí v tomto závodu vyhrát :-).
Spolu s organizátoty z 3A a 7MA se na vás těšíme ve čtvrtek. Eva Svěcená
Reportáž ze semináře pro pedagogy aneb s Centropou do Prahy a Terezína

Ve dnech 16.-18. listopadu proběhl v Praze a Terezíně seminář pro české a německé pedagogy. Akci uspořádala mezinárodní organizace Centropa, jež se zabývá mapováním vzpomínek Židů především ve střední a východní Evropě. Cílem třídenního setkání bylo seznámit se s materiály, které Centropa nabízí pedagogům, diskutovat s kolegy z celé ČR a Německa, jak se dají materiály zařadit do výuky v různých prostředích a podmínkách a odvézt si tipy do svých hodin. Na programu byla i procházka Prahy po stopách Franze Kafky a návštěva Terezína. Možnost zúčastnit se semináře dostaly i dvě členky Klubu moderní historie Karolína Škaroupková a Antonie Fraňková coby lektorky programu AFYN.
TALNET aneb jak na psaní odborné práce

Ochutnávka popisu T-konference, tj. akce TALNETU, ze dne 20. 11. 2024 očima třech zúčastněných maturantek, které na ní vystoupily se svými pracemi: Anna Jeřábková, Marie Kramešová a Eliška Vokáčová, všechny z oktávy A:
V jedenáct hodin vše začalo. Čtrnáct nadějných studentů se sešlo, aby prezentovali svá různědlouhotrvající snažení. Sekvenci těchto mladých nadšenců zahájila studentka z našich vlastních řad – maturantka Marie Kramešová se svou prací z oboru molekulární onkologie, jejíž název působí jako změť náhodných písmen. Po její přednášce vzbuzující mnoho dotazů (například dotaz moderátorky, jak má tuto kombinaci znaků přečíst), nahradila oktavánku pro změnu další studentka Gym Nym – Anna Jeřábková (taktéž maturantka). Po již tradičním zákulisním dotazu na výslovnost názvu práce se publikum mohlo dozvědět něco o vlnách ve vnitřní heliosféře aneb o záření hvězdy jasné.
Mezi poslední přednášející dne patřila také třetí třetina naší nymburské výpravy – Eliška Vokáčová (neuvěřitelné, také maturantka). Ta publiku představila svou práci, která se zabývala ionosférou středních šířek. I přes pokročilý čas prezentace publikum stále hýřilo dotazy, k našemu velkému překvapení usnul pouze přibližně jeden člověk (odchylka tohoto měření je zhruba 5 %).